ul. Gliwicka 35, 42-600 Tarnowskie Góry
+48721838394
biuro@gliwicka35.com

GLIWICKA 35
Tarnowskie Góry

Prawo, podatki, nieruchomości – w jednym mieście, w jednym miejscu

Architektura biurowca

Kilka słów architekta

Dom klocek, wielka płyta, osiedla punktowce to te elementy architektury, której nie lubimy a wręcz nie szanujemy. Wszystkie jednak wywodzą się z modernizmu, który pokutuje w świadomościach jako coś nieprzyjaznego do mieszkania. Należy jednak brać pod uwagę że zaadaptowany modernizm w naszym kraju znacząco odbiegał od teorii, wyobrażenia jego twórców (Walter Gropius, Mies van der Rohe, Le Corbusier i inni) został on tak naprawdę znacznie uproszczony – przejmując głównie zasadę prefabrykacji – powtarzalności elementów – co znacznie ograniczało koszty.

Sam modernizm – wybiegał przed swoje czasy – czyli 1925 rok – kiedy technologia budowy nie była tak zaawansowana. Wystarczy tutaj wymienić płaskie dachy – z których izolacją do dziś wielu inwestorów ma problemy.

Chyba wszyscy Tarnogórzanie znają budynek – zespół budynków Parkowa – bezpośrednio sąsiadujących z Parkiem Miejskim. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, iż jest to jedna z ciekawych lokalizacji naszego miasta jednocześnie bardzo reprezentacyjna. Wysoki biurowy budynek z wejściem od ulicy Gliwickiej przez wiele lat stał opuszczony – strasząc swoim wyglądem. Pozornie nieciekawa bryła budynku przyjęła kilka zasad niesławnego modernizmu.

Jedynym warunkiem stawianym przez inwestorów w związku z planowaną modernizacją było wygodne zaprojektowanie jego wnętrza – tak by spełniało możliwie wysokie standardy budynku biurowego biorąc pod uwagę, iż jest to modernizacja. Nasza pracownia nigdy nie rozdziela elementów składających się na całość budynku- bierzemy pod uwagę bryłę, wnętrza, otoczenie, potrzeby inwestora – tak by tworzyły jedną spójność – jedną całość. Dlatego też przy myśleniu o wnętrzu budynku równolegle myśleliśmy o jego elewacji. Od samego początku było wiadome jakiego rodzaju działalności będą prowadzone wewnątrz.

Nie można było też nie myśleć o Parku Miejskim na równi z samą lokalizacją – skrzyżowanie dwóch ważniejszych ulic miasta. Surowa bryła budynku oraz park stały się inspiracją dla projektu wnętrz i odwrotnie. Budynek poza znaczącymi elementami wyposażenia w instalacje klimatyzacji oraz windę – otrzymał pozornie surowy wystrój wnętrza. Widoczna już wspomniana instalacja wentylacji- klimatyzacji – poprowadzona w ocynkowanych kanałach – przeszklona winda – białe ściany – szklane przegrody – to te surowe elementy – całość ociepla i ożywia podłoga- wygładzina dywanowa w żywych kolorach – gdzie dominuje zieleń, która ma przypominać o bliskości parku.

Ważnym elementem projektu jest hall wejściowy – z betonową recepcją z drewnianym blatem oraz oświetlenie wnętrz. Wszystkie kondygnacje mimo, iż są użytkowane przez różne profesje – tworzą jedną całość. Najtrudniej do takiego pomysłu było przekonać kancelarie Radcy Prawnego – gdzie takie miejsca zawsze kojarzą się nam ze stylowymi wnętrzami – mającymi podkreślać tradycje firmy.

Jeżeli chodzi o elewacje to zostały w niej podkreślone najciekawsze elementy – czyli poziomy okien oraz wykusz, który został obłożony panelami drewnianymi. Dla rozbicia dużej i jednolitej bryły budynku po elewacji na zaprojektowanej podkonstrukcji będzie piął się bluszcz – jest to kolejny element korespondujący z parkiem.

Projekty modernizacji zazwyczaj są tymi najtrudniejszymi głównie przez mnogość ograniczeń i problemów powstających często w trakcie budowy – w przypadku budynku Gliwicka 35 mamy nadzieje iż jako pracowni udało nam się osiągnąć zamierzony cel a przede wszystkim spełnić oczekiwania inwestorów przez co mieszkańcy będą mogli cieszyć się tym obiektem na nowo.

Jacek Jan Jaskóła, Architekt

 

 

Projekt wnętrza i modernizację budynku wykonał Architekt Jacek Jan Jaskóła.
Zmodernizował postkomunistyczną architekturę w nowoczesne wnętrza biurowe, biurowiec stał się centrum nowoczesności z dogodnymi warunki do pracy i obsługi klientów, a zarazem wizytówką miasta Tarnowskie Góry.

JACEK JAN JASKÓŁA

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Stypendium na University of Detroi Mercy [USA]. Już od czasu studiów zajmował się projektowaniem: wnętrz prywatnych, przestrzeni publicznych, biur w tym dla Philipe Morris Polska, klubów w Polsce i za granicą. W swoich projektach odwołuje się do lat 50tych i 60tych oraz okresu międzywojnia.

PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA JJJASKOLA ARCHITEKCI, ZAŁOŻONA W 2002 r. PRZEZ JACKA JANA JASKÓŁĘ może poszczycić się wieloma sukcesami, zapraszamy na jej strony: www.jjarchitekci.pl

UWAGA Oszustwo !
Marketplace Lux Meble  to oszustwo, zgłoszone na policję. 
Nie ma i nie było sprzedaży mebli pod naszym adresem.
Zadzwoń!